T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakan Yardımcımız Fatih Metin İlimizi ziyaret etti.

Yayın Tarihi : 27.1.2020

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İlimizi ziyaret etti.

Valilik Makamında Vali Gürel'i ziyaret ederek ve protokol üyeleri ile bir süre sohbet eden Bakan Yardımcısı Fatih Metin daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurumların Karabük'te devam eden yatırımları ve sorunları görüşmek üzere düzenlenen toplantıya katıldılar.

Toplantı çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulunan ve Karabük'te bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "Yüzde 70'i ormanla kaplı, yüzde 23'ünde tarım olan Karabük'ün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Bu noktada da orman köylümüzün gelirinin arttırılması noktasında hem de köylümüzün, çiftçimizin gelirini arttırılması noktasında güzel istişarelerimiz oldu Bu sene Karabük'ten bakanlığımıza intikal eden 23 projenin 23'üne de inşallah onay vereceğiz. İnşallah 23 talebin tamamını karşılamış olacağız" dedi.

Karabük'ün Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında olmadığını kaydederek, "Karabük gibi 39 ilinde önümüzdeki dönemde inşallah IPARD'a dahil illere ne kadar destek veriliyorsa diğer illere de genel bütçeden benzer destekler vereceğiz. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Karabük'teki yatırımlarımızın sayısı ve niteliği artacak" ifadelerini kullandı.

Haziran ayında başlayan hasat döneminde Karabük'teki buğday üreticisi çiftçilerin ürettiği buğdayların en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) Karabük'te görevlendirileceğini dile getiren Bakan Yardımcısı Metin, "Hasat bitimine kadar gelen buğday üretimine ilişkin vatandaşımızın getirip teslim ettiği buğdayları da TMO olarak almış olacağız" dedi.