T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kontrol Sizde” Projesi için Bayiler ile Bir Araya Gelindi.

Yayın Tarihi : 11.2.2020

​İlimizde faaliyet gösteren Bitki Koruma Ürünleri satış bayilerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Aralık 2019 da startını verdiğimiz “Kontrol Sizde” Projesi, Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Parkende Satılması ve Depolanması hakkındaki yönetmelik hükümleri ve Bitki koruma ürünleri takip sistemi hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya İl Müdürümüz Çetin AYVALIK, İl Müdür Yardımcısı Ramazan ERAKMAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İsmail ÖZARSALAN, Teknik personel ve İlimizde faaliyet gösteren bitki koruma ürünleri satış bayileri katıldı.
Toplantıda açılış konuşmalarını yapan İl Müdürümüz Çetin AYVALIK;
“Sağlıklı bir gelecek için kontrollü tarım adı altında yapılan “Kontrol Sizde” Projesi Aralık 2019 tarihinden itibaren hayata geçirilmiştir. Projede, bitki koruma ürünlerinin bilinçli kullanılması, doğru ilacın, doğru dozunda ve doğru zamanda uygulanması amaçlanmıştır.  Bu projenin başarıya ulaşmasındaki önemli halkalarından biri siz bayilersiniz. Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ve Depolanması hakkındaki yönetmelikten yola çıkarak reçetesiz ilaç satılmaması, etiket dışı tavsiyede bulunulmaması ve ambalaj bütünlüğü bozulmadan satışların yapılması konularına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. 
Diğer bir husus ise; yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren bir yıllık geçiş süresinin 13.02.2020 tarihinde dolacak olmasıdır. Bu süre içinde bitki koruma ürünleri satışını yapan bayilerimizin belirlenen fiziksel şartlarını yönetmelik hükümlerince uyumlu hale getirmesi ve Bitki Koruma Ürünleri Takip sisteminin değiştiğinden 13 Şubat 2020 ve 02 Mart 2020 tarihleri arasında yeni sisteme stok girişlerinin yapılması gerektiği hatırlatarak, bereketli bir sezon geçirilmesi temennisinde“ bulundu.
Toplantı teknik personelin proje ve yönetmelikler ile ilgili sunumlarının yapılmasıyla sona erdi.