T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MEYVE FİDANI DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI

Yayın Tarihi : 6.3.2020

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından başlatılan Meyvecilik Üretimini Geliştirme projesi kapsamında başvuru yaparak talepte bulunan üreticilerimize İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği finansman desteği ile alınan 5000 adet chandler aşılı ceviz fidanı ve 1500 adet amasya elması fidanları düzenlenen törenle teslim edildi.

Törene Vali Fuat Gürel, İl Genel Meclis Başkanı Hasan YILDIRIM, protokol,üreticiler ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmalarını yapan İl Müdürümüz Çetin Ayvalık ;

"Meyvecilik ilimizde dağınık sınır ağacı şeklinde yapılmaktadır. Kapama meyvecilik yoğun olarak sadece ceviz üretiminde yapıldığı görülmektedir. Kapama meyveciliği artırmak bizim en önemli hedeflerimizden ve yoğun çalışmalarımızdan bir tanesidir. Biz yayım çalışmalarımızı, eğitim çalışmalarımızı kapama meyveciliğin artırılması üzerinde yoğun bir şekilde yapmaktayız. Bu kapsamda ilimiz ve ilçelerimiz üreticilerinden sert ve yumuşak çekirdekli 1 dekardan fazla bir alanda aynı türe ait, yetiştiricilik yapmak isteyen üreticilerimizin il ve ilçe müdürlüklerimize bekliyoruz.  

Burada bugün gerçekleştirdiğimiz meyve fidanı dağıtımı %20 İl Özel İdare katkısıyla yapılmaktadır. Bunlardan 5000 tane chandler aşılı ceviz fidanı dağıtımı yapacağız ve 1500 adet amasya elması fidanı dağıtımı yapacağız. Eğitim çalışmalarımıza meyvecilikte biz yoğun olarak devam ediyoruz, bunlardan en önemli payı oluşturan Ceviz Aşılama Eğitimleridir. Biz burada üçüncü yılımızı geride bıraktık. Gayette başarılı oldu. Bakanlığımızın genel bütçesinden yapmış olduğumuz bir projeydi. Bu kapsamda il merkezimizde, ilçelerimizde ve köylerimizde biz ekipler oluşturduk. Bu ekiplere ekipman desteğini sağladık, aşı kalemi tedarikini yaptık. Nisan ve mayıs aylarında aşılama çalışmalarımızı ve eğitim çalışmalarımız devam edecek. Bu konuyu da kamuoyuna duyurmak istiyorun. Bu konuda talepleri olanlar varsa İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurabilirler" dedi.

Törende konuşan Karabük Valisi Fuat Gürel,

Geçen yılda fidan ve tohum dağıtımı yaptıklarını hatırlatarak, "Özel İdare kaynakları ve Bakanlığımızın katkıları ile bunları sağlamıştı. Bu senede bir takım destekler vermeye devam ediyoruz. İnşallah vermeye de devam edeceğiz. İl Tarım Müdürlüğümüz gayretli bir çalışma içerisinde. Çok güzel projeler hayata geçirdiler. Ata Tohumu Ata Toprağında projesi gerçekten önemsediğimiz, belki ülkemizin tümünde uygulanması elzem olduğu bir proje. Bakanlığımızda buna benzer projeyi hayata geçirdi. İnşallah kendi ürünlerimizi kendi topraklarımızda yetiştirip, geliştirip çoğaltırız" dedi.

Program konuşmaların ardından protokolün çifçilerimize fidan dağıtımı ile sona erdi.