T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Vali GÜREL Pullu Sazan Yavrularını Su İle Buluşturdu.

Yayın Tarihi : 14.5.2020

​"Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında 10 Bin Sazan Yavrusu Eflani İlçemiz Ortakçılar Göletine  Vali Fuat GÜREL tarafından suyla buluştu.

Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen, Ülkemizdeki su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki nesli tehlike ve baskı altında olan su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında üretim tesislerinde üretilen 30 bin adet pullu sazan Eflani İlçemizdeki göletlere bırakıldı.

10 Bin adet sazan yavrusunu Ortakçılar Gölet'ine bırakan Vali Gürel "Ekolojik yaşamı desteklemek ve yerel balıkçılığa katkı sağlamak amacıyla 10 Bin Sazan Yavrusunu Ortakçılar Gölet'ine bıraktık. Esencik ve Bostancılar Gölet'ine de 10 Bin olmak üzere Eflani İlçemizde bulunan göletlere 30 Bin Sazan Yavrusu bıraktık. Balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığına bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkân tanınmasını balıkçılarımızdan ve halkımızdan bekliyoruz. Zaten şuanda Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla bazı yasaklar getirdik ve uyguluyoruz." Dedi.