T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Vali Gürel, “Çiftçilerimizin ürünü bol, hasadı ve kazancı bereketli olsun.”

Yayın Tarihi : 4.6.2020

Valimiz Sayın Fuat GÜREL, Bakanlığımız genel bütçesi ile 14 çiftçimize 525 m2 ,25 Çiftçimize 240 m2 olmak üzere  39 çiftçimize %50 si hibeli olarak  toplam 940.000 TL ile yapılan seralarda incelemelerde bulundu.

Vali Fuat GÜREL beraberinde İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin AYVALIK, Özel Kalem Müdürü Mustafa CÜCÜ ve İl Genel Meclis üyesi Tevfik AYVALIK ile beraber Zobran Köyündeki çiftçilerimizi ziyaret ettiler.

Köy sınırları içerisinde bulunan ve Bakanlığımız projelerinden faydalanılan çiftçilerimizden İsmet Taşyıkan, Saim Ayvalık, Harun Reşit Can, Bekir Çankaya ile 60 Dekar ruhsatlı çeltik tarımı yapan ve serası bulunan Hasan Gömeç' i ziyaret eden Vali GÜREL, İl Müdürümüz Çetin AYVALIK ve çiftçilerimizden yetiştirilen ürünler, biyolojik mücadele ve üretim teknikleri hakkında bilgiler aldı.

İlimizde 39 çiftçiye 13 Bin 350 m² sera kurulduğunu ifade eden Vali Gürel, "Tarım ve Orman Bakanlığı genel bütçesi ile14 çiftçiye 525 m², 25 çiftçiye 240 m² taban alanlı olmak üzere toplam 39 çiftçiye 13.350 m2 taban alanlı sera kuruldu. Toplamda bu seraların maliyeti 940 Bin TL'dir. "Örtüaltı Yetiştiriciliği" projesi kapsamında yapılan bu seraların % 50'si üreticilerimiz tarafından karşılandı. Ilıman iklim sebze türlerinin rahatlıkla yetişebildiği ilimizde örtüaltında yıl boyunca tarım yapılabilmektedir. İlimizde küçük aile işletmesi olarak üretim yapan çiftçilerimize ekonomik olarak fayda sağlayacak olan projelerimizde hibe desteklerimiz ve düşük faizli krediler mevcut. Bu çalışmalar ışığında seracılığın gelişeceğini ilimize artı bir değer katacağına inanıyorum. Çiftçilerimizin ürünü bol, hasadı ve kazancı bereketli olsun."diye konuştu.