T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN KİRİŞCİ : “SAVAŞ VE PANDEMİYE RAĞMEN ÜRETİM VE TEDARİK ZİNCİRİMİZDE BİR AKSİLİK OLMADI”

Yayın Tarihi : 6.10.2022

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk çiftçisinin Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı'nın meydana getirdiği olumsuz koşullara rağmen üretime devam ettiğini belirten Kirişci, "Üretim zincirimizde ve tedarik zincirimizde önemli bir aksilik olmadı. İhracatımızı artırdık. Dolayısıyla dünyanın hazırlıklı ülkelerinden birisiydik." ifadelerini kullandı.

Kirişci, tarımda teknoloji kullanımının çiftçinin hayatını kolaylaştırdığını vurgulayarak, Bakanlık olarak çeşitli işlemleri e-Devlet platformuna taşıdıklarını hatırlattı.

"ÇKS'YE 104 BİN BAŞVURU"

Üreticilerin artık telefonundan e-Devlet'e girerek ÇKS kaydını gerçekleştirebildiğine dikkati çeken Kirişci, "1 Ekim'den bu yana e-Devlet üzerinden ÇKS'ye 104 bin başvuru yapıldı. Bir o kadar da ÇKS belgesi dediğimiz belgeler var. Bu belgeleri almak için o klasik yöntemi düşünürsek bütün risklerden kurtuluyor. Ziraat odalarımızla ilgili üreticilerimizin odaya kayıt olmalarının önünde herhangi bir engel oluşturmuyoruz. Zaten bir anayasal zorunluluk." değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, çiftçinin bölgesindeki sanayi ve endüstri dikkate alınarak uygun iklime göre üretim yapmasını sağlayacak "Tarım Cepte" uygulamasını da yıl sonunda hayata geçirmek istediklerini bildirdi.

Yapacakları başka bir düzenlemeyle de kırsaldan kente göç ve miras davası gibi sebeplerle toprakların 1-2 yıldan fazla boş kalmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Kirişci, şu bilgileri verdi:

"O civarda orada kooperatif varsa kooperatifleri, birlikler varsa birlikleri, o da olmadı ülke genelinde bir portföy oluşturacağız, bu portföye ilgiye göre elde edilecek kira bedellerini doğrudan ilgili mülk sahiplerinin hesabına yatıracağız. Bankada tutacağız, değerlendireceğiz, eğer aralarında davalık bir durum varsa, dava bitene kadar da o parayı değerlendirme şekli devam edecek şekilde bloke etmiş olacağız. Böylelikle atıl arazileri üretime kazandıracağız."

"TARSİM'DE 20 MİLYON POLİÇE KESİLDİ"

Kirişci, "Atatürk'ün bile hayattayken özlemini duyduğu" tarım sigortasını 2005'te Meclis'te yasalaştırdıklarını hatırlatarak, 16 yılda TARSİM'de 20 milyon poliçe kesildiğini ifade etti. Toplamda 12,8 milyar liralık primlere destek verdiklerini belirten Kirişci, üreticilerden tarım sigortalarını yaptırmalarını istedi.

İlgili mevzuatta bazı ürün ve ürün grupları için sözleşmeli üretimi zorunlu hale getireceklerini bildiren Kirişci, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu üretimlerde tarım sigortasını zorunlu hale getireceğiz. Çiftçilerimizin herhangi bir şekilde alıcılar tarafından istismarına asla izin vermeyeceğiz. Bizim bahsettiğimiz bitkisel, hayvansal üretim. Besici, sen benim istediğim örnekte veya evsafta ürünler üret, besicilik yap. Bunların yemlerini, ihtiyaçlarını burada Et Süt Kurumu bu sözleşme çerçevesinde sağlayacak. Burada alım ve fiyat garantisi var. Çiftçi 5 yıl süreyle önünü görecek."

Kadınlara ve gençlere tarımsal üretimde çok güvendiklerini, 555 milyon avroluk bir projeyle IPARD-3 Dönemi'nin başladığını belirten Kirişci, özellikle kadın ve gençlerin bu projelere ilgi göstermelerini istedi.

TAHIL KORİDORU

Bugüne kadar tahıl koridorundan 271 gemi geçtiğini bildiren Kirişci, bunların 6,2 milyon ton yük taşıdığını kaydetti.

Kirişci, buradan ülkenin kazançlı çıktığını vurgulayarak, "Ülkemizin de ithal ettiği belli ürünler var. İthal ettiğiniz ürünlere baskı var, bundan kurtulduk. Enflasyonla mücadele eden bir ülkeyiz. Şu anda petrol de dâhil olmak üzere belirli bir rahatlama ve belirli bir gevşeme var. Benim temennim, süresi dolduktan, yani 4 ay sonra bunun uzatılması. Tabii ki en başta temennimiz, savaşın bir an önce barışla neticelenmesi." ifadelerini kullandı.