T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

11 KASIM MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ “TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES” TEMASIYLA KUTLANACAK

Yayın Tarihi : 10.11.2022

Bu yıl, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü,  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ilan ettiği 'Türkiye Yüzyılı' vizyonu çerçevesinde 'Türkiye Yüzyılına Nefes' temasıyla düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

11 Kasım'da, ana etkinlik programı, Ankara'da 15 Temmuz Müzesi'nin yanındaki Atatürk Orman Çiftliği Millet Ormanı'nda düzenlenecek.

11 Kasım Cuma günü saat 09.30'da Beştepe AOÇ Millet Ormanı'nda İstiklal Marşı ile başlayacak kutlamada, "Türkiye Yüzyılına Nefes" tanıtım filmi gösterilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay'ın konuşmalarının ardından, saat 10.00'da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın iştiraki için Semerkant'a bağlanılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından törenin yapılacağı alanda yaklaşık 100 bin fidanla 2.023 metrekare büyüklüğünde Türkiye Yüzyılı logosu oluşturulurken, tüm illerde de ağaç desenleri oluşturularak Türkiye Yüzyılı logosu resmedilecek.

81 ilde 1023 farklı lokasyonda yine her yaştan on binlerce vatandaşımızın katılımıyla 4 milyon adet fidan toprakla buluşturulacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Etkinlikleri Kapsamında Bu Yıl Bir İlke İmza Attı

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, Özbekistan'ın Semerkant kentinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konsey Toplantısı kapsamında da kutlanacak.

7 ülke lideri (Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Macaristan) Semerkant Registan Meydanı'nda, Türkiye saati ile saat 10:00'da, fidan dikecektir. Liderler aynı zamanda, kendi ülkelerindeki fidan dikim etkinliklerine de canlı olarak bağlanacak.

Kutlamalar çerçevesinde, 7 ülkenin tamamında Türk Devletleri Teşkilatının 7 üyesini temsilen 7'şer fidan dikilerek, toplam 49 fidan toprakla buluşturulacak.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nün Geçmişi

Milli Ağaçlandırma Günü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan genelge ile 11 Kasım 2019 tarihinden itibaren ülkemizde  'Milli Ağaçlandırma Günü' olarak kutlanmaktadır.

2019 yılında "Geleceğe Nefes" mottosu ile yola çıkılan kutlamalarda, 13,8 milyon fidan toprakla buluşturulmuştur. Çorum'da yapılan etkinlikte, 1 saat içerisinde yaklaşık 3.000 kişinin katılımıyla dikilen 303.150 adet fidan Guinness rekoru olarak tescil edilmiştir.  

2020 yılında, "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" mottosu ile kutlanan Milli Ağaçlandırma Günü'nde,  4,5 milyon adet fidan toprakla buluşturulmuştur.

Ayrıca, 3 kıtada yer alan 28 ülkede yaklaşık 50.000 adet fidan toprakla buluşturulmuştur.

Çubuktaki etkinlikte 21.826 metre karelik alandaki Türkiye haritası üzerinde 452.023 fidan dikilerek oluşturulan dünyanın en büyük ağaç mozaik resmi, Guinness rekoru olarak tescil edilmiştir.

2021 yılında yine "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" mottosuyla düzenlenen etkinliğe, 69 ülkeden 1 Başbakan, 17 Bakan, 50 büyükelçi, 6 uluslararası kuruluş temsilcisi olmak üzere, yabancı misyondan 190 kişi katılım sağlamıştır.