T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Su Ürünleri Perakende Satış Yerleri Denetimleri Gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 28.11.2022

Bakanlığımızca su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması amacıyla, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında; deniz ve iç sulardaki su ürünleri avcılığına bazı yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirilmekte, getirilen bu düzenlemelere uyum açısından da kontrol ve denetim faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu çerçevede; İl Müdürümüz Çetin AYVALIK ve Su Ürünleri Kontrol görevlileri ile perakende satış yerlerinde denetim ve kontrol faaliyeti yapılmıştır.

Perakende satış yerlerinde yapılan denetimlerde ise işletme yetkilileri ile vatandaşlara asgari balık satış boyları, tür ve zaman yasakları hakkında bilgiler verilmiştir. Su ürünlerinin ve yaşam alanlarının korunması, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için su ürünleri avcılığına ilişkin 1380 sayılı kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde bir takım yasak, sınırlama ve yükümlülükler olup, bu kurallara uygun olarak avcılık yapılması zorunludur.

İlimizde perakende satış yerlerinde yaşanacak herhangi bir olumsuzluk karşısında vatandaşlarımızın İl Müdürlüğümüz 0.370.424 35 28 (302) numaralı telefonundan Su Ürünleri Kontrol Birimine, Alo 174 Gıda Hattı'na, Jandarma ve Belediye Zabıta Teşkilatlarına haber vermesini ve gerekli hassasiyeti göstermesini bekleriz.