T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ESKİPAZARDA ETKİYAP PROJESİNE START VERİLDİ.

Yayın Tarihi : 11.01.2023

​İlimizin de dahil olduğu 43 İlde Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan ve 2021-2023 yılları arasında 3 yıl süreyle devam edecek olan "Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamaları ile Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP)" kapsamında  Karabük Valisi  Fuat Gürel'in katılımlarıyla ekipman desteği töreni gerçekleştirildi.

Sığırlarda hayvan ıslahı çalışmalarının genişletilmesi, hayvancılığın sürdürülebilir iş kolu haline getirilmesi, birim hayvandan elde edilen et ve süt verimi ile gelirlerin artırılmasının hedeflendiği proje doğrultusunda Ovacık, Eflani, Safranbolu (Merkez ve 8 köy) ve Eskipazar ilçelerindeki köyler belirlendi.
Açılış konuşmalarını yapan İl Müdürümüz Çetin AYVALIK;3 yıllık projenin ikinci yılının tamamlandığını belirterek, "2021'de ilk olarak Ovacık ilçemizin bütün köylerinde suni tohumlama çalışmalarına başladık. Aynı yıl Safranbolu merkez ve 8 köyü ile Eflani'nin bütün köylerini dahil ettik. 2023'te de Eskipazar'ın bütün köylerinde suni tohumlamayı yapacağız." dedi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık ve ekibine teşekkür eden Vali Fuat Gürel, projenin ilimize ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize hayırlı olmasını temennisinde bulundu.

Yapılan tören sonrası Eskipazar İlçe ve Tarım Müdürlüğünü ziyaret eden Vali Fuat GÜREL İlçe Müdürlüğümüz personeli ve çiftçiler ile sohbet etti. İlçe Müdürü Dursun KÜÇÜKYILMAZ Eskipazar Kaymakamlığı öncülüğünde İl/İlçe Müdürlüğümüz tarafından Coğrafi İşaret Tescili çalışmalarının yapılacağı yöreye has "Eskipazar Köy Peyniri" hakkında ve çalışmalar hakkında Vali Fuat GÜREL' e bilgi sundu.