T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

El Ele Doğal Ürüne Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

Yayın Tarihi : 7.03.2023

El Ele Doğal Ürüne Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak proje ortağı olduğumuz KADEM Karabük Temsilciliği tarafından hayata geçirilen “El Ele Doğal Ürüne” Projesinin tanıtım toplantısı İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda yapıldı.

Hayata katılarak değerlendiren, kendine ve çevresine duyarlı, katma değeri yüksek ürünler üretebilen kadınları bir araya getirerek desteklemek, Karabuğday üretimini arttırmak, bölgemizi Karabuğday üretiminde merkez haline gelmesini sağlamak, glütensiz gıdaya ihtiyaç duyan vatandaşlarımız ile karabuğday üreten, işleyen ve satışa hazır hale getiren kadınlarımızla bir araya getirmek ve kadın istihdamını arttırmak amacıyla hayata geçirilen “El Ele Doğal Ürüne” proje tanıtım toplantısına Vali Fuat GÜREL ve eşi Özlem Aras GÜREL, İl Emniyet Müdürü Kadir YIRTAR, İl Müdürümüz Çetin AYVALIK, kurum müdürleri,  KADEM Karabük İl Temsilcisi Hatice İPEK ve üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Hasan BENLİOĞLU ile kara buğday tarımı gerçekleştirecek çiftçilerimiz katıldı.
Projenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Müdürümüz Çetin AYVALIK’’ Bitkisel Üretimle mevcut olan ürünlerimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla bir dizi projeler gerçekleştirdik. Sayın Valimizin himayesinde İl Müdürlüğümüz ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile birlikte Sosyal Projeleri uygulamaya başladık. Burada yetiştirilen yerel ürün gruplarını teşvik ettik ve kayıt altına aldık. Bizim üzerinde durduğumuz, ortağı olduğumuz proje kapsamında Yortan Beldemizde Meyve Kurutma Makinesi tesisi kurularak özellikle elma, erik ve farklı ürün gruplarında kurutma makinesinde kurutarak ambalajlanarak paketlenecektir. Un değirmeni ile de karabuğday üretimi yapılacaktır. 3 İlçemiz ve 10 köyümüzde 130 dekarda karabuğday ekilip sözleşmeli çiftçi modeliyle üretim gerçekleştirilecektir. Bize vermiş olduğunuz desteklerinizden dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyor, projenin hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.
İlimizin SOGEP kapsamında hazırlanan projeler ile BAKKA' dan yüksek destekler aldığını ifade eden Vali Fuat Gürel. “KADEM' in bu projesi de oldukça önemli bir proje. BAKKA içerisinde projelerine en fala destek alan ve en fazla proje hazırlayan il Karabük, bu anlamda emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Projelerin belli kıstaslar dâhilinde hazırlanması, sürdürebilir olması projenin kabul edilmesini oldukça etkiliyor, bu anlamda güzel işler ortaya koyuyoruz. Fikri olan, bu fikirle alakalı altyapısı olan özellikle sivil toplum örgütlerimizi, odalarımızı destekliyoruz. BAKKA kaynaklı 10 farklı projemiz var ve başarılı bir şekilde devam ediyorlar. İlimiz genelinde oldukça fazla tarım arazimiz yok, ancak ürün çeşitliliği adına iyi bir durumdayız. Ayrıca bölgemize ait ürünlerin coğrafi işaretlerinin alınması, bunların uygulamaya sokulması çok önemli. Özellikle pandemi döneminde şehrimize büyük şehirlerden gelenler olduğunu gördük, gelenlerin bir kısmı ilimizin tarımsal arazilerini kullanarak üretime katkı veriyorlar, üretim olmadan tüketim olmaz, üretmeliyiz ki kalkınalım. Bu anlamda KADEM yöneticilerini tebrik ediyorum, inşallah bir taraftan üretecekler istihdama katkıda bulunacaklar, diğer taraftan kurutma makinesi ile elma vb. meyvelerin kurutulmasını sağlayacaklar, diğer taraftan paketleme ile ürünlerin satışlarını sağlayacaklar. İlimiz genelinde Kadın Kooperatiflerimiz başarılı çalışmalar yürütüyor, kadınlarımızın bulundukları ortamlarda ürettikleri ürünlerin pazara sunulması ile ilgili güzel çalışmalar yürütüyorlar. Ürünleri üretmek önemlidir ancak doğru pazarlama ile satışı sunulması daha da önemlidir, bu anlamda kadınlarımız kooperatifler kurarak önlerini açıyorlar. Projenin hazırlanmasında emeği bulunan kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ediyorum. İnşallah proje başarılı olacak, başarı için emek şart ve sizler bu emeği gerçekleştiriyorsunuz.” diye konuştu.
Proje tanıtımı sonrası Bakanlığımız Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Dr. Ahmet GÜNEŞ tarafından projenin ana konusu olan Kara Buğdayın bitkisel özellikleri ve yetiştirilmesi hakkında çiftçilerimize eğitim verildi.