T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ GIDA DENETİMİ

Yayın Tarihi : 19.04.2023

​Vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli gıdaya ulaşmasını sağlamak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz yıl içinde olduğu gibi Ramazan Bayramı öncesi de denetimlerine hız kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda İl Müdürümüz Çetin AYVALIK ve Müdürlüğümüz Gıda kontrol ekipleri, Ramazan Bayramı öncesi tatlı ve şekerleme imalatı ve satışını yapan iş yerlerinde denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde iş yerlerinin hijyen koşulları ve kullanılan malzemelerin kalitesi incelendi, Ürünler, muhafaza koşullarından bulunduğu dolapların ısı derecesine, hijyeninden üretim firmasına, barkodundan son kullanma tarihine kadar geniş yelpazede denetimden geçirildi.
İl Müdürümüz Çetin AYVALIK; “Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 5996 Sayılı Kanun kapsamında denetim ve kontrollerin gece ve gündüz demeden, mesai saati gözetmeksizin hız kesmeden devam edeceğini, mevzuata aykırı faaliyet gösteren iş yerlerine gerekli uyarı ve yaptırımların yapılacağını,” belirtti.
Halkımızın, ürünlerde şüpheli herhangi bir durum halinde Tarım ve Orman Bakanlığımızın 174 numaralı "Alo Gıda Hattı" nı arayarak bildirimde bulunabileceğine işaret eden Ayvalık, başvurular sonucu İl Müdürlüğümüzün gereken denetimi ve yaptırımı uygulayacağını kaydetti.