T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Markalaşma Yolunda Safran” PROJESİNİN PROTOKOLÜ İMZALANDI

Yayın Tarihi : 13.07.2023

İl Müdürlüğümüzün başvuru sahibi olduğu, Karabük Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğü AB Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odasının ortak Valiliğimizin, Karabük Üniversitesi ile Safranova Şirketinin iştirakçi olduğu “Markalaşma Yolunda Safran” projesinin protokolü Vali Fuat Gürel başkanlığında düzenlenen törenle imzalandı.
 
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2023 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Projesi kapsamında hazırlanan projenin imza töreni Vali Fuat Gürel, İl Müdürümüz Çetin Ayvalık, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lutfi Altınsu, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Sami Alkış katıldı

İmzalanan proje ile; ilimizde üretilen safran bitkisinden katma değerli ürünler üretilecek, kurulacak uygulama ve eğitim serası ile kaliteli safran soğanı teminin sağlanarak tarımsal üretim ve bağlı olarak istihdam artırılacak projede yer alan gastronomi atölyesi ile de turizm ve gastronomi alanında öğrenim gören 20 öğrenciye staj imkanı sağlanacak. 

Safran’nın ilçemize ismini vermiş önemli bir baharatımız olduğunu ifade eden Vali Gürel, “Proje ile safran rekoltesinin artırılması, modern olarak üretilmesi, satışa sunulması ve gastronomi alanında kullanımının artırılmasını hedefliyoruz. Bu anlamda projeyi çok önemsiyoruz, ilimize ve proje ortaklarına hayırlı olsun. Projeyi hazırlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”diye konuştu.